تست مبدل های حرارتی

تست های عمومی مبدل های حرارتی

تست نشتی:

در این تست مبدل حرارتی در داخل مخزنی غوطه ور شده و‌ كليه مجاري ورود و خروج سيال به رادياتور به جز يكي مسدود مي گردد. در این حالت به تنها ورودی باز رادیاتور هواي فشرده دميده مي شود. رادیاتور ساخته شده با توجه به نظر مشتری و تجربه كارشناسان تا حدود 1.5 تا 2 برابر فشار كاري تست گرديده و از آب بند بودن و مقاومت رادياتور اطمينان حاصل مي گردد. گفتنی است در صورت عدم ذکر مدت زمان حبس فشار توسط مشتری، فشار هوا به مدت حدود 5 دقيقه در رادیاتور حبس مي گردد.

تست افت فشار:

در صورت درخواست مشتری، این تست روی رادیاتور ساخته شده انجام می گیرد در این تست فشار ورودی مطابق فشار کاری تنظیم شده و افت فشار سیال پس از خروج از رادیاتور اندازه گیری می شود. افت فشار اندازه گیری شده نباید از نمونه مبدل حرارتی موجود یا عدد محاسبه شده توسط طراح بیشتر باشد.

تست تونل باد:

این تست عموما برای افزایش اطمینان از صحت عملکرد مبدل هایی انجام می گیرد که نمونه مشابه آنها تاکنون در شرایط کاری مورد تست قرار نگرفته است. در این تست مبدل حرارتی در تونل باد قرار گرفته و جریان سیال با دما و فشار کاری وارد مبدل می شود. از طرف دیگر نیز جریان هوا به مبدل دمیده می شود. در این حالت نرخ انتقال حرارت از مبدل اندازه گیری می شود و با عدد محاسبه از طراحی یا شبیه سازی کامپیوتری مورد مقایسه قرار می گیرد.

تست های ویژه برای مبدل های با کاربرد های خاص:

در قسمت قبل تست های عمومی برای تایید نهایی مبدل های حرارتی مختلف بیان شد. با توجه به اینکه مبدل های حرارتی خاص مانند مبدل های حرارتی صنایع دریایی و صنایع هوافضا در معرض شرایط عملکردی خاصی قرار دارند، لازم است تا علاوه بر تست های یاد شده تست های عملکردی و محیطی خاصی را نیز پشت سر بگذارند. در ادامه برای نمونه خلاصه ای از تست های تعریف شده بر طبق استاندارد MIL برای اویل کولر های کاربردی در صنایع هوایی را معرفی می کنیم.

تست های تعریف شده برای اویل کولر بر طبق استاندارد بین المللی MIL:

شرایط تست:

تمامی تست های لازم برای اویل کولر باید در شرایط زیر انجام گیرد:

 1. اتصالات: مجراهای ورودی و خروجی در هنگام تست باید از نظر اندازه و شکل با حالت نصب روی هواپیما تطبیق داشته باشد.
 2. روغن: روغن بکار رفته هنگام هر کدام از تست ها باید باید توسط داکیومنت اکوزیشن اویل کولر تعیین شوند.
 3. تلرانس ها: تلرانس های لازم برای تست به قرار زیرند (مگر اینکه در داکیومنت اکوزیشن اویل کولر به شکل دیگری گفته شده باشد): 2± درجه فارنهایت برای دما. 2% برای دبی جریان هوا و 2% برای دبی جریان روغن. همچنین نرخ گرمای افزوده شده به هوا باید با اختلاف 5% با نرخ گرمای گرفته شده از روغن مطابقت داشته باشد. اتلاف گرمایی بیش از این حد قابل قبول نمی باشد. گرمای گرفته شده یا داده شده از رابطه زیر محاسبه می گردد:

انواع تست:

در استاندارد MIL برای اویل کولرها سه نوع تست ذکر شده است:

 1. تست های بازرسی اولیه: این سری از تست ها شامل تست هایی است که پس از تولید نمونه های اولیه محصول بر روی دو نمونه از اویل کولرهای تکمیل شده انجام می گیرد تا در صورت تایید سایر نمونه ها ساخته شود.

  1. بازرسی محصول
  2. تست تمیزی
  3. تست فشار استاتیکی
  4. تست افت فشار روغن در حین عبور جریان هوا
  5. تست افت فشار روغن بدون عبور جریان هوا
  6. تست مقاومت فشاری
  7. تست لرزه
  8. تست سیکل فشاری
  9. تست دما بالا
  10. تست دما پایین
  11. تست بخار نمک
 2. تست های کلی: شامل تست هایی است که باید بر روی تک تک محصولات انجام گیرد.

  همه محصولات تولید شده باید تست های زیر را پشت سر گذارند:

  1. بازرسی محصول
  2. تست تمیزی
  3. تست فشار استاتیکی
 3. تست های نمونه گیری: شامل تست هایی است که بر روی چند نمونه رندوم از محصول انجام می گیرد.

  غیر از دو نمونه اول که تست های زیر را پشت سر گذاشته اند، چند نمونه از سایر محصول نیز باید به صورت رندوم انتخاب شده و تحت تست های زیر قرار گیرند. لازم به ذکر است میزان سخت گیری اتخاذ شده در انتخاب تعداد لازم برای این تستها باید توسط داکیومنت اکوزیشن اویل کولر تعیین گردد.

  1. افت فشار روغن در حین عبور جریان هوا
  2. سیکل فشاری
大家都知道酒酿蛋是非常传统的美胸食品产后丰胸产品,醪糟也叫酒酿,是由糯米或者大米经过酵母发酵而制成的一种风味食品,其产热量高,富含碳水化合物丰胸产品燕窝酒酿蛋、蛋白质、b族维生素、矿物质等,这些都是人体不可缺少的营养成分酒酿蛋丰胸方法。其中酒酿中含的醣化酵素,能促进乳房的二次发育,具有美胸的作用燕窝酒酿蛋丰胸